Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι προκαλεί το πολύ φαΐ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pelagos
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 29 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2006 10:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Τι προκαλεί το πολύ φαΐ Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό το ποστ σκοπό έχει να αποτρέψει παρόμοιες συμπεριφορές.

Παρακαλώ δείτε το βιντεάκι σε αυτό το link:
http://www.vidiLife.com/index.cfm?f=media.play&vchrMediaProgramIDCryp=2A63B0E5-E8D7-4570-829C-2


Μετά από το βαρύ πασχαλινό τραπέζι και μπόλικες μπύρες, ένας οξύτατος και ανυπόφορος πόνος στο στομάχι της. Από το πολύ φαγητό δεν μπορεί να αναπνεύσει ενώ είναι τόσο φουσκωμένη που νομίζει ότι θα σπάσει. Στην αρχή ήταν για όλους αστείο γι'αυτό το κινηματογραφήσαμε και το κοροϊδεύαμε. Όταν σηκώθηκε και έπεσε χάνοντας τις αισθήσεις της σαφώς τα πράγματα σοβάρεψαν για όλους. Στο νοσοκομείο μας είπαν ότι παρά τρίχα γλίτωσε την καρδιακή ανακοπή ενώ η καρδιά της έχει ήδη επιβαρυνθεί.

Το βιντεάκι δημοσιεύεται με τη συγκατάθεση της. Το αποτρεπτικό μήνυμα είναι: ΌΧΙ ΠΟΛΥ ΦΑΓΗΤΟ. ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΠΟΤΟ. ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑΘΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 30, 2006 6:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το φαΐ φέρνει....... πείνα!
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
endoramalila
Υφηγητής


Εγγραφή: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 13
Τόπος: ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ. ΜΕ ΘΕΟΥΣ.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 25, 2006 9:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

TΡΩΤΕ...ΑΝΗΣΥΧΟΙ. Arrow
_________________
endoramalila



ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥΣ
ΘΕΟΙ ΚΙ ΑΛΗΤΕΣ....ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΙ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
epikritis
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 404
Τόπος: αττικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 27, 2006 4:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

η λαιμαργια η ο υψηλος μεταβολισμος. δυστυχως συνηθως συναντουμε το πρωτο!
_________________
philosophy to the real world is what masturbation is to sex
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
so_young
Επίκουρος


Εγγραφή: 22 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: κοντα στο τελος της νυχτας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 29, 2006 2:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

H voulimia opws kai h anoreksia einai dyo akraies katastaseis oi opoies exoun amesa epireastei apo thn koinwnia kai thn pagkosmiopoihsh kat'epektash...

Einai ena fainomeno to opoio entasetai ston oro ths koinwniologias "koinwnikopoihsh ths fyshs".

Apotelei ena provlhma to opoio exei dhmiourghthei apo kapoia koinwnika protypa kai fernei se amesh sxesh thn koinwnia me thn fysh.
_________________
'Οσο μεγαλυτερη ισχυ αποκτας
τοσο πιο αδυναμος καλλιτεχνης γινεσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 24, 2006 9:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το ερώτημα αυτό είναι ιατρικής φύσεως...........
Αλλά για λόγους συζητήσεως και χωρίς αυτή να έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα, θεωρώ ότι το φαϊ είναι ο ένας παράγοντας ενός ζευγους παραγόντων, που μας οδηγεί στη παχυσαρκία. Ο δεύτερος είναι η έλλειψη άσκησης.

Τώρα με τα Mp3-φωνα, είναι ωραία να βγαίνεις για περπάτημα καθημερινά και να ακους μουσική, αφήνοντας τα μάτια να διερευνούν στο χώρο γύρω!Ελαφριά ρούχα και σχεδιασμένη διαδρομή με το ανάλογο μουσικό πρόγραμμα.
Το σύνθημα δηλαδή είναι: "Μουσική δρόμου....χαρίζει ζωή".
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
AΦΡΟΔΙΤΗ
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 119
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 24, 2006 7:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καμμιά φορά το προκαλεί η ανία, η συνήθεια, -κακή σίγουρα,- η όρεξη,
αν είναι και συνεχής καήκαμε... Very Happy
Μιά φίλη Embarassed χώρισε και πήρε 10 κιλά. Από τη στενοχώρια της είπε...
Είναι ένας τρόπος να ξεχάσεις το φαγητό!
Με το κεφάλι μέσα στο ψυγείο, και τα εύγευστα πιάτα μπροστά στην τηλεόραση. Ξεχνάς τον καημό των ερώτων αλλά σε ξεχνάνε και τα καλόγουστα στενά ρουχαλάκια σου...
Γιά να σοβαρευτώ, αν γυμνάζεσαι και τρως με μέτρο όλα είναι καλά. Και η γραμμή και το στομαχάκι και η εμφάνιση και η διάθεση... Idea

Από τότε που αθλούμαι καθημερινά χρόνια τώρα, 2 με 3 ώρες και παραπάνω κάτι φορές, νοιώθω όμορφα.
Δεν ξέρω ίσως να έχω αφοσιωθεί στις πολεμικές τέχνες και να μου κόβουν την διάθεση γιά γαλακτομπούρεκα τάρτες λουκουμάδες και παχυντικά γενικότερα φαγητά.
Το δράμα είναι ότι μαγευρεύω έξοχα...
Τρώνε οι άλλοι όμως αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν παρασύρομαι έστω σπανίως.
Αυτό πάντως το έφαγα μέχρι...σκασμού δεν το έζησα. Ακόμα...
΄Οσο γιά το νοστιμότατο φαγητό μπορεί να λυγίζω ως φυσιολογικός άνθρωπος αλλά επανέρχομαι στην ... τάξη...

Να το φάω το γιουβέτσι, όχι να με φάει... Crying or Very sad
Να αφεθώ στα μπουρεκάκια με τυρί
στις υπέροχες σάλτσες των μακαρονιών
αλλά, Twisted Evil μετά σίγουρα θα με πιάσουν τα διαόλια μου που ξέφυγα έτσι...

υ.γ. Στη θέα του παστίτσιου, και του μουσακά με πατάτα, γίνομαι κουρέλι.
΄Η θα ορμήσω στο πιάτο, ή θα εξαφανιστώ τρέχοντας...
Συνήθως εξαφανίζομαι...
Και παραμένω λεπτή.
Θυσίες...
Απόψε γιαουρτάκι και βραστό αυγό...
Συμβιβασμοί...
_________________
Δ.Λ.-ΑΦΡΟΔΙΤΗ-
Μόνη.Πανίσχυρη. Μοιάζω σ΄ εσένα,
σ΄όσα μου δίδαξες και εννοούσες,
πάντοτε έλεγες πως μ΄αγαπούσες
ζωή και θάνατος γινήκαν [ένα]...
Στις λιμνοθάλασσες της μοναξιάς...΄Ημουν και είμαι εκεί που πας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 25, 2006 2:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

AΦΡΟΔΙΤΗ έγραψε:
Στη θέα του παστίτσιου, και του μουσακά με πατάτα, γίνομαι κουρέλι ... Απόψε γιαουρτάκι και βραστό αυγό...
Συμβιβασμοί...

Απόπειρα φιλοσοφικού προβληματισμού: ποιο από τα δυο είναι ο συμβιβασμός; Question

Ο "συμβιβασμός" είναι λέξη, μύθος, σκέψη. Ενώ το οποιοδήποτε πιάτο είναι πραγματικότητα.
Ο συμβιβασμός παίρνει νόημα από εμάς: αν το σημαντικότερο είναι η ηδονή είναι το πρώτο, ενώ αν η υγεία το δεύτερο.
Ο "έκδοτος εις τα ηδονάς" θα πει αυτόν που τρώει το γιαουρτάκι συμβιβασμένο. Ο άλλος θα πει τον άλλον. Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AΦΡΟΔΙΤΗ
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 119
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 25, 2006 11:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περίεργη λέξη ο συμβιβασμός. Σε κάποιες περιπτώσεις πονάει στερεί καθηλώνει... Ωστόσο συχνά πηγαίνουμε με δαύτον [αντάμα].
Είναι δύσκολο να συγκρατείς τον φίλτατον εαυτόν, και να τον βάζεις σε ένα μονόδρομο ενώ αυτός λαχταράει να εισέλθει στα δρομάκια...Παρακλάδια στενοσόκακα και δρομίσκους...
Η μέση οδός είναι η ασφαλέστερη θαρρώ, έλεγε ο Οβίδιος. Με πρόλαβε άλλος.
Το είπε πρώτος. Και το πίστευε προφανώς. Το να συμβιβάζεσαι με την πίκρα σου και να τρως του σκασμού, γιά να λύσεις προβλήματα δεν αποτελεί διέξοδο. ΄Εχω περιπτώσεις ατόμων που τρώνε γιά να λησμονήσουν...
Είμαστε σχεδόν πρώτοι στο θέμα της παχυσαρκίας στην Ευρώπη...

Και το να ταλαιπωρείς τη γεύση τον ουρανίσκο και το στομαχάκι σου στερώντας της απολαύσεις είναι ...σκληρό...

Γι αυτό όντως η μέση οδός είναι η ασφαλέστερη.
Τρώμε γιά να ζήσουμε,
δεν ζούμε γιά να τρώμε ταψιά με μπακλαβάδες...΄Ενα κομμάτι τόσο δα δεν φτάνει δηλαδή...Πρέπει τρία πέντε κλπ.Τι γράφω...
Και βάλε...

_________________
Δ.Λ.-ΑΦΡΟΔΙΤΗ-
Μόνη.Πανίσχυρη. Μοιάζω σ΄ εσένα,
σ΄όσα μου δίδαξες και εννοούσες,
πάντοτε έλεγες πως μ΄αγαπούσες
ζωή και θάνατος γινήκαν [ένα]...
Στις λιμνοθάλασσες της μοναξιάς...΄Ημουν και είμαι εκεί που πας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AΦΡΟΔΙΤΗ
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 119
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 25, 2006 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:


Ο "συμβιβασμός" είναι λέξη, μύθος, σκέψη. Ενώ το οποιοδήποτε πιάτο είναι πραγματικότητα.

Και τα κιλά στην ζυγαριά είναι πραγματικότητα.

΄Οσο γιά τον συμβιβασμό, ναι, είναι λέξη είναι μύθος είναι σκέψη.
Είναι όμως και αναπόφευκτος γενικότερα στην παράξενη ζωή που ζούμε.
Μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα νέο θέμα περί συμβιβασμού;
Ποιός δεν έκανε ή δεν θα κάνει;
Ανάγκες...
Κι εγώ που πάντα λέω ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ χτυπάω τη γροθιά στο τραπέζι και στο μαχαίρι τι γίνεται; ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ. ΜΕΤΡΩ ΠΛΗΓΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ...

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Ο ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ.
ΤΙ ΛΕΣ;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
_________________
Δ.Λ.-ΑΦΡΟΔΙΤΗ-
Μόνη.Πανίσχυρη. Μοιάζω σ΄ εσένα,
σ΄όσα μου δίδαξες και εννοούσες,
πάντοτε έλεγες πως μ΄αγαπούσες
ζωή και θάνατος γινήκαν [ένα]...
Στις λιμνοθάλασσες της μοναξιάς...΄Ημουν και είμαι εκεί που πας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 23, 2006 10:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την drakos στις Τετ Μάρ 21, 2007 12:46 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
emu
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 553

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 16, 2006 11:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

FOUSKWMA!!!! AKOMA NA TO VREITE????AMAN! Laughing
_________________
Ομορφια ειναι η απλοτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Krisnna
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 28 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 17, 2006 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟ Very Happy
Και στο φαγητό ασφαλώς δέν ξεφεύγει η παραπάνω φράση, αφού η παχυσαρκία είναι σημαντικότατος κίνδυνος υγείας.
Εγώ πάντως τα κιλά μου τα έχω χάσει σημαντικά την τελευταία χρονιά ... το μόνο της καλό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center